Hallitus on esittänyt työsuhdepyörien veroedun poistamista - mitä tämä tarkoittaa?

Hallitus on esittänyt 22.9. eduskunnalle, että työsuhdepyörien verovapaus päättyisi vuoden 2025 loppuun. Tämä muutos koskisi 01.01.2026 alkaen polkupyöräetuja, joiden käyttöönottoon työnantaja ja työntekijä olisivat sitoutuneet 24.4.2025 tai sen jälkeen. Näissä tapauksissa pyöräetu muuttuu veronalaiseksi 1.1.2026 alkaen.


Ennen 24.4.2025 sovitut sopimukset, joihin ei tehdä sopimuskaudella muutoksia, säilyvät verovapaina sopimuskauden loppuun saakka, mutta kuitenkin enintään siihen asti, kun viisi vuotta on kulunut edun käyttöönotosta.


Uusia työsuhdepyöriä voi siis hankkia aivan normaalisti kuten aiemminkin, eli vain näiden verovapaus poistuu ja työsuhdepyöräetu on edelleen vaivaton tapa hankkia pyörä!


Mikä muuttuu kun veroetu poistuu?


Tähän mennessä työsuhdepyörä on ollut verovapaa etu, eli sen osuus palkasta (eli pyörän kuukausivuokra 100 €/kk) on ollut verovapaata tuloa. Pyöräetu on siis käsitelty työntekijän bruttopalkassa ja tämä on alentanut työntekijän veronalaista rahapalkkaa, veroprosenttia ja maksettuja tuloveroja.


Alentuneen tuloverotuksen takia todellinen kuukausikustannus työntekijälle on ollut esimerkiksi suomalaisella mediaanipalkalla noin 58 €/kk. Edun poistuessa tämä kuukausivuokra 100 €/kk vähennettäisiin siis kokonaisena työntekijän nettopalkassa, eli kuukausikustannus ilman veroetua on työntekijälle tämän täyden 100 €/kk koko jäljellä olevan vuokrakauden ajan.


Nämä linjaukset ovat tämänhetkisiä tulkintoja hallituksen esityksen mukaisesti ja ne tarkentuvat sekä mahdollisesti myös muuttuvat vielä. Viestimme asiasta heti kun saamme asiasta lisätietoa.

Jäikö jokin askarruttamaan? Ota yhteyttä Ota yhteyttä